pondělí, prosince 08, 2008

Wonky

Londýnský undergroundový rapper Wiley před čtyřmi lety vydal oficiální singl Wot Do U Call It?, jež začíná vzkazem hudebním novinářům milujícím zařazování hudby do škatulek: „Jak tomu říkáte? 2step? Garage? Urban?“ deklamoval a aby v tom udělal jasno přidal pojmenování, pod nímž měl do dějin vejít jeho vlastní styl - eski. Rozebírání žánrových odlišností není zrovna téma na hitový singl, píseň nijak výrazně neuspěla, následné album komerčně propadlo a Wiley dostal vyhazov od nahrávací firmy. Co více - žánru, který chtěl pojmenovat se začalo říkat grime.

Hudební subkultura potřebuje svoje jméno, které jí odliší od těch už existujících. Bez něho jako kdyby neexistovala. Pojmenovat hudební žánr platí mezi hudebními novináři za vstupenku mezi nesmrtelné. (Nutno dodat, že nesmrtelní hudební novináři nebudou na věčnosti patřit mezi nejvyhledávanější celebrity. Ale přesto...) V posledních letech se jim ale při hledání vhodných jmen pro nové evoluční výhonky nějak nedaří. Většina pokusů končí fiaskem a následným ironickým odfrknutím kolegů. Rádoby žánry jako nu-rave, nu-gaze nebo nu-jazz jsou spíše vroucným přáním jejich autorů než že by reálně existovaly. (Možná je na vině ta předpona, post-rock a post metal se ujaly docela dobře.)

Teď možná začíná svítat na lepší časy. Mezi anglicky píšícími publicisty totiž přišlo do módy slovo wonky. Slovník ho definuje jako „divný, polámaný, nestejný ve velikosti či zábavně perverzní“, ale žádný český překlad prostě nezní tak úderně jako anglické slovo. Pokud vás po přečtení inkriminovaného slova napadl čokoládový továrník Willy Wonka (třeba v podání Gene Wildera nebo později Johnyho Deppa), pak jsme/jste doma. V hudebním kontextu se nejprve začalo mluvit o wonky technu. Takhle prý nazval jeden oddíl ve svém obchodě s deskami Dragondisks nadšenec do elektronické hudby Jerome Hill. Dával tam klubové desky s ujíždějícím rytmem, ne úplně padnoucími samply nebo divnými glitchovými pasážemi. Ačkoliv zmíněný obchod už v Londýně neexistuje, termín se ujal a možná za to může i fakt, že wonky je podle Wikipedie slangový termín pro drogu ketamin, která se používá jako uspávadlo pro koně a klubeři si s ní navozují zvláštní halucinační stavy.

Podle Google Trends (služby mapující četnost výskytů inkriminovaného termínu na internetu) zažil termín wonky v posledních dvou měsících obrovský vzestup. Asi za tím není nová odnož tanečního stylu dubstep, jejíž jméno oficiálně vypustil do oběhu hudební publicista Martin Clark v rubrice The Month In: Grime / Dubstep na internetovém magazínu Pitchforku. Termínem popsal undergroundové beatmakery, jejichž produkce připomíná abstraktní hip hop infikovaný splašenými osmibity. Několikanásobně větší pozornost než undergroundoví producenti jako Quarta 330 nebo Hudson Mohawke na sebe určitě poutá anglické turné čtyřech hudebních projektů, které nese název The Wonky Pop Tour. Zpěvačka Annie, zpěvák Leon Jean Marie a kapely Alphabeat a FRANKMUSIK hrají v rámci popu pořádně divnou hudbu, která ale slaví úspěchy možná právě díky tomu, jak je neobvyklá. Hudební bloggeři i jejich kolegové z papírových tiskovin se termínu chytli a ohlašují nástup „popových kapel s indie přístupem“ (říká The Guardian) pro všechny, kdo jsou unavení z tuctových žebříčkových hvězd.

Popularita termínu wonky má ale možná ještě jeden – obecnější důvod. To slovo totiž může posloužit jako pěkná amatérská diagnóza pro současný stav hudebního průmyslu. Jako kdybychom žili v době těch nejprapodivnějších úkazů. Nine Inch Nails a Gnarls Barkley rozdávají desky zdarma na internetu, Beck či The Raconteurs je pro změnu vydávají bez předchozího ohlášení, Neil Diamond poráží v americkém žebříčku Madonnu, comeback ohlásila už úplně každá kapela, která se rozpadla v posledních třiceti letech (včetně New Kids On The Block). A aby toho nebylo dost, výše zmínený rapper Wiley, který nedávno shlížel z obálky bible alternativní hudby – časopisu Wire právě teď sahá v britském žebříčku po čísle jedna s electro hitem Wearing My Rolex. That's really wonky!

Psáno pro Týdeník A2 - vyšlo v květnu 08

Žádné komentáře: