úterý, února 10, 2004

Bomb Album: Franz Ferdinand - selftitled

Chcete rockovou desku, která vám spálí boombox? Někoho, koho byste mohli bezmezně milovat a znovu kvůli nim vytáhnout svoji starou koženou bundu? Franz Ferdinand jsou ze Skotska a po výtečných singlech "Dart Of Pleasure" a "Take Me Out" vytahují celohrající eponymní debutové album.

FF plně zúročují disco rockový revival loňského roku (The DFA, Rapture - "Darts Of Pleasure" je snad ještě lepší než "House Of Jealous Lovers"), návrat syrového rocku (Strokes, White Stripes "This Fire", "Take Me Out"), novou rockovou ironii (Pulp) i klasický wanna-be-Beatles britpop s frackovským postojem (Oasis - "Tell Her Tonight"). A třebaže to vůbec nezní, všechno to míchají s obrovským přehledem do chytlavého/chytrého rockového koktejlu. Zmiňované dva singly jsou nejlepší rockové skladby od "Modern Age EP" Strokes a pokud se nepletu, tak hitová šňůra bude pokračovat (Auf Achse, Come On Home). Už teď je v UK doprovází těžký hype (české slovo, prosím!), který ovšem úročí v OPRAVDOVÝCH hitových singlech v Top 5! Nebojím se, že by je to nějak vzalo, v Lonýdně prý už teď s klidem válcují jeden klub za druhým.

Ta deska je dobrá. Opravdu dobrá. "This Is It" to není, ale stejně jsem ji sedl na lep (ale až po více posleších, jak to má být). Možná, že Alex Kapranos není takový machr jako Casablancas (i když mají podobný jména :)) - a to ani vokálně ani textově. A vůbec mají hodně ujeté jméno a nevypadají moc jako rockové superhvězdy jako třeba Strokes a jsou to Skoti, což jim taky na coolovatosti moc nepřidá. Uvidíme, co na ně řekne Amerika. Každopádně tento týden oficiálně venku další velká deska letošního roku. (A navíc vychází ve stejný den jako na druhé straně oceánu další letošní bomba Kanye West - College Dropout.) Začali jsme pěkne zostra!!! A tak to má být!

Žádné komentáře: