neděle, října 09, 2005

O čem se píše?

Dvě "intelektuální" přílohy dvou nejčtenějších seriózních českých deníků a dva články od hudbě. V Orientaci LN píše Martin Kontra ve velkém článku Hiphopová cesta z ghetta o rómských rapperech. Článek je pojatý trochu více sociologicky, ale hlavní hvězdou je samozřejmě Gipsy. Určitě souhlasím, že jestli má někdo nárok na to být českými niggaz, pak jsou to rozhodně Rómové. Jen mi připadne, že Gipsyho to staví do pozice rapové kuriozity, který je prvně Róm a potom až rapper. A přitom se na nové desce "Rýmy a Blues" snaží z tého škatulky vylézt.***V Kavárně MFDnes vyšel v sobotu článek Michala Nanoru "CzechTek: symbolická válka" (K nalezení bohužel jen po registraci v systému http://mfdnes.newtonit.cz/default.asp?cache=821529). Je to reakce na články Jana Kellera a dalších, hlavně ale zasazuje Tekno kulturu do soci-kulturních souvislostí. Výborný článek, který mi maličko sebral vítr z plachet, protože jsem podobný také připravoval.***Na hudebních blozích na západ od nás se řeší lecos, aktuálně asi nejvíce to, že MIA prodala svůj hit "Galang" automobilce Honda pro jejich reklamní spoty. Wayne&Wax o tom informoval maličko sarkasticky, Mudd Up!! DJ/rupture podal zajímavý pohled z pozice hudebníka, který to nebere tak hystericky. Celá řada dalších členů blogosféry se do MIA strefuje, až je smutné sledovat, jak se za dvanáct měsíců v jejich očích změnila z ikony do pozice vysmívané, marnivé hvězdy. Galang (tedy skladba díky které jí blogosféra objevila) v reklamě, rozporuplné vystoupení na Sonaru, komerční propadák alba i singlů. MIA má prostě smůlu, že není dost tím, čím chceme aby byla. Problém její nebo náš?***A naposledy téma věčně žhavé. Nick Southall ze Stylusmagazine zahálil novou kapitolu polemických článků na jedno téma, tentokrát o soulseekingu. Samozřejmě že to není nic spirituálního, ale o stahování mp3ek z nejpopulárnější p2p sítě mezi hudebními freaky. Jeho pozice byla následující: stahoval jsem, ale pak už jsem měl tolik hudbu, že jsem ji ani nestačil poslouchat a můj vztah k hudbě se změnil v čistý konzum pro konzum. Další debaty už pak byly o nadkonzumaci, zapojil se do nich i Simon Reyonolds a další. Southallův problém je jasný, s trochou fantazie řečeno - řešíme ho všichni. Deset, dvacet, sto televizních stanic, deset, sto časopisů, deset, sto politických stran. S možností výběru se musí naučit žít, co s tím naděláte. Pořád je to lepší než nemít výběr žádný. Taky jsem určitě vnímal hudbu nejsilněji, když jsem měl deset kazet, které jsem měl naposlouchané od začátku do konce, ale teprve díky internetu jsem se mohl dostat k autechre, freejazzu, dubstepu, raritním deskám jamese browna... (PS: Otázka dnes položená třem náhodně vybraným hudebním kolegům po ICQ. "Už jsi slyšel Wolf Parade?" Třikrát stejná odpověď. "Máme je stažené, ale neslyšel jsem je."

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

nadkonzumace a nadprodukce, to sedi jak pr... na zadku : - )
co je Wolf parade a co je Mia?
uz jste slyseli nove pisne J.Buriana a znate Eggnoise...

Anonymní řekl(a)...

10 10 2005 Guru na Zizkove, James Harries Kuba Alexa a Quite Quiet

fahrrad.de řekl(a)...

Vous avez un blog tr?s agréable et je l'aime, je vais placer un lien de retour ? lui dans un de mon blogs qui égale votre contenu. Il peut prendre quelques jours mais je ferai besure pour poster un nouveau commentaire avec le lien arri?re.

Merci pour est un bon blogger.

Me řekl(a)...

Good work with your great blog If you like magnets, I'm sure you'd be interested in save the date magnet Go here if you like save the date magnet

Me řekl(a)...

Good work with your great blog If you like magnets, I'm sure you'd be interested in save the date magnet Go here if you like save the date magnet

Franti&#353ek Dezorz řekl(a)...

napriek kvantam muziky z webu (slsk) sa mi mesacne paci paradoxne len par skladieb. toje tragedia, nie kvanta nenapocuvanej muziky! :)

nope řekl(a)...

Hi,

I'm sorry for being intrusive in to your blog. But I am Melissa and I am a mother of two that is just trying to get out of an incredible financial debt. See my hubby is away in Iraq trying to protect this great country that we live in, and I am at home with our two kids telling bill collectors please be patiant. When my husband returns from war we will beable to catch up on our payments. We have already had are 2001 Ford repossessed from the bank, and are now down to a 83 buick that is rusted from front to back and the heater don't work, and tire tax is due in November.

I'm not asking for your pitty because we got our ownselfs into this mess but we would love you and thank you in our prayers if you would just keep this link on your blog for others to view.

God Bless You.

Melissa K. W.
To see my family view this page. My Family

TV Central - Download full TV shows and series, newest movies, plus other downloads. Watch TV and movies online. Burn Them right to Blank CD's and watch them over and over again.

Messenger City - 10,000+ emoticons - Use Yahoo, MSN, ICQ and AIM all in one, skins, nicknames, bots, add-ons, emoticons, avatars and smilies.

Baja música gratis ahora. Busca y encuentra MP3, Películas, Software y más. Downloads ilimitados, Quema CDs & DVDs.

Anonymní řekl(a)...

If you are creating audio or video for your professional web site then you should try this podcaster tool. This tool will let you edit and delete your recordings.

CzechTek řekl(a)...

ha ha ha...

Hunt and Fish řekl(a)...

Good post